Asus Şarj olmama ve pil süresi uzatma

Asus Dizüstü bilgisayarım şarj olmuyor

Diz üstü bilgisayarlar zamanla pillerinin bozulması yada güç adaptöründen kaynaklanan bir sorun olabilir. Genellikle kullanıcıdan kaynaklanan sorunlardan dolayı örnek olaraktan adaptörün ezilmesi veya adaptörünün bilgisayara bağlantı kısmındaki jack’ların eğilmesi yada pimlerindeki kırıklıklar buna sebep olur. Eski diz üstü bilgisayarların pil teknolojileri farklı olduğundan zamanla eski performanslarını gözle görülür ölçülerde kaybederler.  Diz üstü bilgisayarın pilinin düzgün ve tam olarak doldurulmaması Memory efekt denilen bir durum meydana getirmektedir. Memory efekt problemi zamanla diz üstü bilgisayarın pilinin ömrünü zamanla birkaç saniye dilimine kadar düşürebilir.

Pil ömrü nasıl uzar?

Dizüstü bilgisayarımızı ilk satın aldığımızda uzun süreli şarj edilmesi bilgisayar pilinin ömrünü uzatacaktır. Bunun haricinde günlük kullanımlarda bilgisayarımızın bataryasını tam oluncaya kadar doldurmalı, tam dolum esnasında elektrikten çıkartılıp pilin düşük seviye uyarı vermesine kadar batarya üzerinden kullanılmalıdır. Çoğu ev kullanıcısı dizüstü bilgisayarını sürekli olaraktan elektriğe bağlı bir şekilde bırakmasından kaynaklanan pil sorunu yaşamaktadır. Bazı bilgisayar tamiri yapan firmalar tarafından dizüstü bilgisayarın pilini çıkartmanız tavsiye edilmektedir.

Asus Dizüstü bilgisayarım şarj olmuyor

Bu durum pilin ömrünü uzatabileceği gibi bazı problemlere de sebep olabilir. Ülkemizde elektrik dalgalanmaları ve kesintileri çok olduğu için pil diz üstü bilgisayarınızı bu durumlardan koruyan bir parçadır. Pili çıkartmak bilgisayarınızın direk olarak elektrik kesinti ve dalgalanmalarına maruz kalacağını unutmamak gerekmektedir. Bilgisayarın pil olmadan kullanıldığı durumlarda meydana gelecek olan bir elektrik dalgalanması size pil ücretinden daha pahalı bir tamir masrafı çıkartabilir

Ankara bilgisayar servisi olaraktan her marka dizüstü bilgisayarınızın pilini temin etmekteyiz. Eğer bataryanız dizüstü bilgisayarınızı 10-20 dakika arasında çalıştırıyor ise yeni batarya almak için sizleri işyerimize bekleriz.

Bazı müşterilerimiz ne kadar yan sanayi pil almak istelerse de biz Ankara Bilgisayar Servisi her zaman orijinal batarya kullanılmasını öneririz. Yan sanayi yani orijinal olmayan batarya kullanımı asla orijinal batarya kadar uzun ömürlü ve süre olarak ta tatmin edici değildir. Satın alırken pilinizin orijinal olmasına özen gösterin.